
Är det första gången ni använder Sport Competence?
Delge deltagarna er värdekod med tillhörande instruktion så att de kan skapa konto och logga in. Se vidare rekommendationer i föreningsguiden eller företagsguiden. (länk finns nedan).
Vill du ha med experterna online i realtid för diskussion på studietillfälle 2 så kan du beställa ett webbinarie med experten som tilläggstjänst. Klicka på knappen ”webbinar” under vald föreläsning på Sport Competence hemsida. Detta bör göras i god tid.
Beakta enkelheten av att alltid kunna repetera digitalt och ta gärna hjälp och stöd av din SISU konsulent. Nedan studieplan/kallelse kan göras som en enskild utbildningsinsats eller vara en del av en större utbildningsprocess.
STUDIETILLFÄLLE 1
Information till deltagarna om studietillfälle 1. Datum och tid fyller du i formuläret.
- Detta studietillfälle studeras av deltagarna på egen hand. Det är en digital föreläsning som kan ses hemma eller där det passar. Du ska vidare skriva ner och reflektera över nedan frågeställningar. Därefter diskuterar vi ämnet tillsammans vid studietillfälle 2.
- Vad är skillnaden mellan doping och kosttillskott?
- När är det motiverat att ta kosttillskott?
- Hur undviker du ofrivillig doping?
OBS! Eventuella förhinder pga. sjukdom etc. måste meddelas ansvarig.
STUDIETILLFÄLLE 2
Information till deltagarna om studietillfälle 2. Datum och tid fyller du i formuläret.
- Vi kommer vid detta studietillfälle studera särskilt väsentliga delar av föreläsningen. Därefter diskuterar vi ämnet tillsammans och går igenom era personliga reflektioner i gruppen.
- Målet är att vi ska få mer kunskap om doping och kosttillskott.
OBS! Eventuella förhinder pga. sjukdom etc. meddelas ansvarig.